Puistot ja viheralueet

Kaupungissa puisto on rakennettu ja hoidettu viheralue

Kunnostus ja ylläpito

Hoidettaviin alueisiin kuuluvat puistojen, katujen ja torien viheralueet, kuten nurmikonleikkuut ja niitot, kukkaryhmät, leikkikentät (PDF), roskasäiliöt ja katupuut. Myös Hamarin uimaranta (PDF), lemmikkien hautausmaa (PDF) ja osa kaupungin kiinteistöjen piha-alueista kuuluu hoidettaviin alueisiin.

Puistometsät

Puistometsät ovat asemakaavassa puistoiksi varattuja lähimetsiä ja metsiköitä, joiden hoidossa ei
odoteta metsätaloudellista tuottoa.
Harvennukset pyritään tekemään hienovaraisesti. Reuna-alueet siistitään vesakoista, mutta pieniä
tiheikköjä voidaan myös säästää. Suojavaikutusta tavoitellaan ja pidetään yllä silloin, kun se on tarpeen.
Vuosien 2021- 2022 puistometsäkohteet löytyvät tarkemmin tallennettuna Ylivieskan kaupungin nettisivuille.

Osallistu Mauno Koiviston puiston (Arboretum) kehittämiseen

Mauno Koiviston puiston vihersuunnitelma on valmis ja tulossa julkisesti nähtäville kaupungin nettisivulle 28.4.2026. Suunnitelmassa on huomioitu mm. arboretumarvojen säilyttäminen ja syksyllä 2024 kerättyjä asukastoiveita. Suunnitelman nähtävilläoloaikana tiistaina 5.5.2026 järjestetään lisäksi puistokävely, jossa on mahdollisuus keskustella suunnittelijan ja puisto-osaston puutarhureiden kanssa puistosuunnitelmasta. Puistokävely aloitetaan kello 18 puiston Toivolankujan puoleiselta puiston sisäänkäynniltä.

Yhteystietoja

Anu Ainasoja
Kaupunginpuutarhuri
+358444294245
Kuntatekniikan yksikkö

Karoliina Mustonen
Kuntatekniikan päällikkö
+358444294231
Kuntatekniikan yksikkö

Aluepuutarhuri: Orre Riitta puhelin; 040 6649 350 (Keskusta, Hakalahti, Koskipuhto, Kivioja)

Aluepuutarhuri: Saari Tuovi puhelin; 040 6875 920 (Hollihaka, Kaisaniemi, Niemenranta, Männistö, Toivonpuisto, Pyörreperä, Puuhkala, Raudaskylä)

Tiiminvetäjä: Hirvinen Pekka puhelin; 040 6846 420 (raivaus, niitto ja ruohonleikkuu)

Palautenumero

044 5294 118

Leijonapuisto

Leijonapuiston suunnitelma (PDF)

Jaa sosiaalisessa mediassa:
FacebookTwitterShare