Kategoriat
Asuminen ja ympäristö Yleinen

Pajukosken II vaiheen tuulivoimapuiston osayleiskaava

Pajukoski II -tuulivoimaosayleiskaavan ehdotusaineisto nähtäville ja yleisötilaisuus

Pajukoski II -tuulivoimapuiston osayleiskaavaa koskeva kaavaehdotus asetetaan nähtäville 30.1.2026-2.3.2026 väliseksi ajaksi AKL 65 §:n ja MRA 19 §:n mukaisesti, teknisten palveluiden lautakunnan päätöksellä 20.1.2026 § 3.

Osayleiskaavan ehdotusvaiheen aineisto on nähtävillä kaupungin verkkosivuilla: https://www.ylivieska.fi/pajukoski-2/. Lisäksi paperiversiot ovat nähtävillä Ylivieskan kaupunginkirjastolla sekä kaupungintalolla (Kyöstintie 4). Yleisötilaisuus pidetään keskiviikkona 18.2.2026 Ylivieskan kaupungintalolla klo 17.00–19.00. Kahvitarjoilu klo 16.30 alkaen. Tilaisuuteen voi osallistua myös Teamsilla. Osallistumislinkki tulee saataville lähempänä tilaisuutta tälle verkkosivulle yhteystietojen alapuolelle.

Kaavaehdotuksesta voi toimittaa lausuntoja ja esittää muistutuksia Ylivieskan kaupungille toimittamalla ne viimeistään 2.3.2026 klo 15.00 mennessä sähköisesti osoitteeseen: kaavoitus@ylivieska.fi tai kirjallisesti osoitteeseen: Ylivieskan kaupunki / kaavoitus, Kyöstintie 4, 84100 Ylivieska.

Lisätiedot

Kaavoittaja

Ylivieskan kaupunki:

vt. kaupunkisuunnittelupäällikkö Esa Taka-Eilola, p. 044 4294 370, esa.taka-eilola@ylivieska.fi

kaavasuunnittelija Antto Lehto, p. 044 4294 233, antto.lehto@ylivieska.fi

Konsultti

FCG Rakennettu Ympäristö Oy:

projektijohtaja Susanna Paananen, p 044 704 6280, susanna.paananen@fcg.fi

Hanketoimija

OX2 Finland Oy:

projektipäällikkö Karoliina Komulainen, p. 044 902 4241,
karoliina.komulainen@ox2.com

— — — — — —

Osallistu Pajukoski II tiedotus ja keskustelutilaisuuteen tästä

Ennen tapahtumaa:

– Tarkista, että internetyhteys toimii.
– Käytä Google Chrome -selainta, jos sinulla ei ole Teams-sovellusta.
– Tarkista tarvittaessa tietokoneen ääni- ja videoasetukset.
– Kirjaudu tilaisuuteen joko omalla nimelläsi tai nimimerkillä, jotta puheenvuoroja jaettaessa puheenvuoron anto onnistuu helpommin.

Tapahtuman kulku:

– Tapahtuman alkupuolisko koostuu hankkeen esittelystä. Tämän osion ajan yleisön mikit pidetään mykistettyinä.
– Tapahtuman loppuosa on varattu kysymyksille. Pyydä halutessasi puheenvuoroa käyttämällä ”Nosta käsi”-painiketta. Kun saat puheenvuoron, voit avata mikkisi. Muun ajan pidäthän mikkisi suljettuna.
– Kysymyksiä voi lähettää koko tapahtuman ajan myös kirjallisesti viestikenttään kirjoittamalla. Myös kirjallisiin kysymyksiin vastataan tilaisuuden loppupuolella.

— — — — — —

Jaa sosiaalisessa mediassa:
FacebookTwitterShare