Ylivieskan kaupunki on mukana tukemassa matkaa kohti maastohiihdon kärkeä.
Ylivieskan kaupunki on myöntänyt vuoden 2025 sponsorointitukea neljälle yksilöurheilijalle ja yhdelle joukkueelle. Esittelyvuorossa on maastohiihtäjä Anna-Kaisa Saari
Alkukesä on kilpahiihtäjälle aikaa, jolloin uusi harjoituskausi on vauhdissa ja katseet suunnattu tulevaan talveen. Kuula Ski Teamia edustava Anna-Kaisa Saari keskittyy harjoitteluun täysillä, sillä tavoitteet ovat korkealla.
Anna-Kaisa on nähnyt huippu-urheilijan arkea jo nuoresta pitäen. Hänellä on hiihdosta viisi nuorten SM-mitalia, joista kaksi on kultaisia, ja nuorten MM-kisoissa hän on yltänyt parhaimmillaan 11:nneksi ja 13:nneksi. Nuorten SM-mitaleita on kertynyt myös kestävyysjuoksusta.
Muutaman hiljaisemman vuoden jälkeen Anna-Kaisa ryhtyi vuonna 2021 panostamaan jälleen tavoitteelliseen harjoitteluun. Lähivuosina tavoitteena on paikka maailmancupin joukkueessa ja pitkällä tähtäimellä arvokisoihin osallistuminen. Harjoitteluun vauhtia antaa valmennusyhteistyö Reijo Jylhän kanssa.
”Minulla on vahva halu näyttää, mihin pystyn. Lähivuodet ovat tässä ratkaisevia, ja uskon, että minulla on mahdollisuus kehittyä ja nousta haastamaan maajoukkuehiihtäjiä. Myöhemmin varmasti harmittaisi, jos en nyt yrittäisi kaikkeni”, Anna-Kaisa toteaa.
Viime kausi ei sujunut suunnitelmien mukaan, sillä sairastelut veivät parhaan terän tekemisestä. SM-kisojen yhdistelmähiihdosta irtosi kuitenkin 10. sija. Katse onkin jo tulevassa, ja motivaatio kumpuaa selkeistä tavoitteista.
”Minulla on sopivasti kilpailullista kunnianhimoa. Pidän urheilijan elämästä, jossa saa kehittää itseään ja tehdä määrätietoisesti perustyötä sen ympärillä”, Anna-Kaisa toteaa.
Pohjaa urheilemiselle on luonut monipuolinen harrastaminen lapsuudessa. Hiihdon lisäksi Anna-Kaisa harrasti yleisurheilua, tanssia, pesäpalloa ja jalkapalloa. Pienestä asti yksilölajit kuitenkin tuntuivat omimmilta. Hiihto nousi ykköslajiksi, sillä siinä hän koki pystyvänsä hyödyntämään omat vahvuutensa parhaiten.
Anna-Kaisa kokee saaneensa kotikaupungistaan hyvät lähtökohdat uralleen. Ylivieska oli turvallinen paikka rakentaa harjoittelupohjaa, ja Huhmarista löytyi nousumetrejä. Lukion jälkeen tie vei Rovaniemelle, jossa ympärivuotinen harjoittelu ja suuremmat korkeuserot tarjosivat lisää mahdollisuuksia kehittyä.
Tällä hetkellä fysioterapian opinnot Lapin AMK:ssa ovat tauolla, sillä Anna-Kaisa keskittyy urheilemiseen.
”Myös urheilu on osa työuraa ja antaa arvokasta kokemusta tulevaisuutta varten”, hän muistuttaa.
Tavoitteellinen kilpaurheilu vaatii myös merkittäviä taloudellisia panostuksia. Kuluja kertyy muun muassa kilpailu- ja harjoitusmatkoista, välineistä, valmennuksesta ja lihashuollosta.
Anna-Kaisan taustalla on joukko tukijoita, sekä suurempia että pienempiä sponsoreita. Kuulan puheenjohtaja Juha Nivala on ollut tärkeässä roolissa tukiverkoston rakentamisessa. Kuluneelle kaudelle Ylivieskan kaupunki myönsi Anna-Kaisalle sponsorointitukea.
”Sponsorointituki on ollut merkittävä osa kokonaisuutta ja auttanut kattamaan kauden aikana syntyneitä kuluja. Olen iloinen ja kiitollinen siitä, että Ylivieskan kaupunki on mukana tukemassa kilpauraani”, Anna-Kaisa sanoo.
Teksti: Hanna Perkkiö
Kuvat: Jesse Väänänen, Esko Koivula, Anna-Kaisa Saari



