Työllisyyden kuntakokeilu

Työllisyyden edistämistä kuntakokeilulla

Työllisyyden kuntakokeilu

Työllisyyden kuntakokeilut ovat alkaneet 1.3.2021 ja kokeilut jatkuvat aina vuoden 2024 loppuun saakka, jolloin työllisyyspalveluiden järjestäminen siirtyy kokonaisuudessaan valtiolta kuntien vastuulle. Kuntakokeilussa työnhakijoiden työllistymistä vahvistetaan yhdistämällä valtion ja kuntien resursseja, osaamista ja palveluja työllisyyden edistämiseksi. Valtakunnallisesti kokeilualueita on 22 ja mukana olevia kuntia 118. Meidän Jokilaaksojen työllisyyden kuntakokeiluun kuuluvat viisi kuntaa; Ylivieska, Kalajoki, Oulainen, Alavieska ja Merijärvi.

Ketkä ovat kuntakokeilun asiakkaita?

Kuntakokeilun asiakkaita ovat kuntakokeiluun kuuluvien kuntien työnhakija-asiakkaat, jotka saavat Kelan peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea, kaikki alle 30-vuotiaat työnhakijat sekä kaikki vieraskieliset työnhakija-asiakkaat. Kuntakokeilun asiakkaat asioivat työllisyyteen liittyvissä asioissa kuntakokeilun kanssa TE-toimiston sijaan. Asiakkaalla on edelleen käytössään sähköinen Oma Asiointi palvelu ja valtakunnalliset palvelunumerot. Siirto kokeiluun on tapahtunut automaattisesti.

Mistä meidät tavoittaa?

Ylivieskan kuntakokeilun toimitilat sijaitsevat Origossa, Vierimaantie 3:ssa. Olemme avoinna joka arkipäivä klo 9-15. Lounastauon ajan klo 11.30 -12.30 ovet ovat suljettuina.

Kuntakokeilun tiimiin kuuluvat kahdeksan TE-asiantuntijaa, kaksi sosiaaliohjaajaa, yksi psykiatrinen sairaanhoitaja sekä Kohtaa!-hankkeen henkilöstö. Lisäksi toimitiloissamme käy säännöllisesti Raudaskylän kristillisen opiston työllisyyspalvelut, Jedun koulutusasiantuntija sekä Sytykkeen Kaari-hanke.

Ylivieskan toimipaikka palvelee myös Alavieskan asiakkaita ja tuotamme Alavieskaan lähipalvelua aina keskiviikkoisin klo 9-15 osoitteessa Pappilantie 1.

Ylivieska, nuorten tiimi, alle 30-vuotiaat työnhakijat:

Maria Korpi,
TE-asiantuntija
Alkupalvelut, uudet asiakkaat                          
0295 056 351
maria.korpi@te-toimisto.fi

Jukka Koivisto,
TE-asiantuntija
Osaamisen kehittäminen,Ohjaamo työskentely
0295 056 289
jukka.koivisto@te-toimisto.fi

Camilla Somero,
TE-asiantuntija
Tuetun työllistämisen nuoret
040-1597 624
camilla.somero@ylivieska.fi

Pauliina Annala
Sosiaaliohjaaja
040-6355 475
pauliina.annala@kalliopp.fi

Ylivieska, alkupalvelut ja osaamisen kehittäminen yli 30-vuotiaat:

Maria Pohjolainen,
TE- asiantuntija
Osaamisen kehittäminen
0295056476
maria.pohjolainen@te-toimisto.fi

Marika Hakalahti,
TE-asiantuntija                 
Alkupalvelut, osaamisen kehittäminen          
040-6157 968
marika.hakalahti@ylivieska.fi

Ylivieska, tuetun työllistämisen palvelut, yli 30-vuotiaat

Marika Kivi,
TE-asiantuntija
Tuettu työllistäminen, vieraskieliset               
040 1936 694 marika.kivi@ylivieska.fi

Tiina Vilhu,
TE-asiantuntija
TYP, kaiken ikäiset
0295 056 763
tiina.vilhu@te-toimisto.fi

Eeva – Maija Pehkonen, sosiaaliohjaaja
Sosiaaliohjaajat
040-6355 459
eeva-maija.pehkonen@kalliopp.fi


Maarit Silver,
psykiatrinen sairaanhoitaja
Terveydenhuollon palvelut
040-6355 460
maarit.silver@kalliopp.fi

Mervi Mäkihonka,
kuntakokeilupäällikkö
044-4294 205
mervi.makihonka@ylivieska.fi
Palkkatuki, starttiraha

Sofia Sääskilahti,
TE-asiantuntija
Kotouttaminen, koko kuntakokeilun alue

sofia.saaskilahti@ylivieska.fi

Alavieska

Sofia Sääskilahti,
TE-asiantuntija
Alavieska kaikki asiakkaat, iästä riippumatta pois lukien TYP (Tiina Vilhu) 

sofia.saaskilahti@ylivieska.fi

Lähettäessäsi henkilötietoja sisältäviä asiakirjoja sähköpostitse, pyydä ensin tietosuojaturvattu sähköpostiyhteys. Työllisyyden kuntakokeilu lähettää sinulle tietosuojaturvatun sähköpostin, johon vastaamalla voit lähettää henkilötietoja sisältäviä asiakirjoja.

Yleinen sähköposti ja puhelinnumero:
tyollisyydenkuntakokeilu@ylivieska.fi
p. 040-1936 694
_________________________________________________

Jaa sosiaalisessa mediassa:
FacebookTwitterShare