Musiikkiopiston kevään 2023 oppilasvalinnat on tehty. Valintoja täydennetään elokuussa ja myöhemmin lukuvuoden kuluessa, mikäli paikkoja vapautuu.
Alavieska
Nevalainen Livia, piano
Niemelä Jyri, sähkökitara
Soitinvalmennuksesta varsinaiseksi oppilaaksi:
Piispanen Inga, viulu
Heikkilä Emma, piano
Soitinvalmennuspaikka:
Kivimaa Mira, kantele
(Lisäksi yksi oppilas, joka ei ole antanut lupaa nimen julkaisuun)
Kalajoki
Kauppila Ellen, huilu
Pahkala Minka, huilu
Helaakoski Neela, kantele
Silvasti Sylvia, saksofoni
Vihelä Paulus, trumpetti
Kinaret Justus, piano
Kinaret Minttu, piano
Szabo Lotti, viulu
Turvanen Camilla, viulu
Nikula Diana, sello
Savolainen Hilma, kantele
(Lisäksi yksi oppilas, joka ei ole antanut lupaa nimen julkaisuun)
Soitinvalmennuspaikka:
Kontio Moona, kitara
Mäkelä Emma, kitara
Typpö Niilo, käyrätorvi
Pyhäjoki
Pisilä Isla, harmonikka
Haapakoski Aino, huilu
Eskola Linnea, sello
Grekula Venla, viulu
Kesti Siiri, viulu
Soitinvalmennuspaikka:
Salkauskaite Rugile, piano
(Lisäksi yksi oppilas, joka ei ole antanut lupaa nimen julkaisuun)
Reisjärvi
Kivioja Alina, piano
Tutustumisvalmennuspaikka syyslukukausi 2023:
Laitila Elsa, viulu
Turigin Hilda, viulu
Turigin Lydia, viulu
Laitila Inkeri, vaskisoittimet
(Lisäksi yksi oppilas, joka ei ole antanut lupaa nimen julkaisuun)
Sievi
Rautio Maija, laulu
Smirnova Evelina, piano
Muhola Oliver, piano
Korkeakangas Elviira, piano
Korkeakangas Klaara, sello
Korkeakangas Sylvia, kitara
Soitinvalmennuksesta varsinaiseksi oppilaaksi:
Linna Aaro, trumpetti
Huhtala Hilla, kantele
Kukkonen Edit, kantele
Tervamäki Iida, kantele
Soitinvalmennuspaikka:
Korkeakangas Niilo, pasuuna
Rautio Edith, viulu
Hintsala Elsa, alttoviulu
Huhtala Helmi, alttoviulu
Ylivieska
Laitala Impi, piano
Rautakoski Stella, piano
Parkkila Lyydia, pop/jazz-piano
Jylhä-Ollila Elina, viulu
Linna Neela, viulu
Österberg Kristian, tietokonemusiikki
Soitinvalmennuksesta varsinaiseksi oppilaaksi:
Sorvisto Maisa, viulu
Tirri Ellen, viulu
Hautamäki Elli, piano
Taipale Fanni, piano
Nikula Aamos, trumpetti
Mäntykenttä Annastiina, kantele
Ollikainen Sandra, kantele
Soitinvalmennuspaikka:
Aho Elmi-Lotta, huilu
Elsilä Inkeri, huilu
Puoliväli Valtteri, trumpetti
Rautakoski Hugo, trumpetti
Typpö Ottilia, käyrätorvi
Kumpula Varpu, alttoviulu
Kilpivaara Inari, viulu
Nissilä Isla, viulu
Nissilä Luna, viulu
Ruhkala Juuli, viulu
Keskisipilä Juudit, piano